miepaj miepaj
247
BLOG

Symbole ewolucji (7)

miepaj miepaj Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

Michał Ostrowski

Symbole ewolucji:

Dziesięć pytań, jakie chcielibyście zadać swoim nauczycielom biologii * (7)

 

 7. Zięby Darwina

            Dlaczego twierdzi się, że zmieniający się podczas długich suszy kształt dziobów zięb Darwina może wyjaśnić powstawanie gatunków drogą naturalnej selekcji, podczas gdy zmiana kształtu dzioba jest procesem odwracalnym (po zakończeniu suszy dzioby wracały poprzedniego kształtu) i nie stanowi dowodu na makroewolucyjne przejścia? [1]

 

            * Opracowano na podstawie artykułów Jonathana Wellsa: “Ten Questions to Ask Your Biology Teacher about Evolution (http://tiny.pl/qftd4) i “Inherit The Spin” (http://tiny.pl/qftfh).

            [1] W 1977 r. susza na wyspach Galapagos spowodowała, że znikły małe nasiona, będące pokarmem dla zięb, w wyniku czego ptaki te były zmuszone jeść znacznie większe nasiona, które zwykle ignorują. Po jednym pokoleniu wśród mniejszych zięb, niezdolnych do jedzenia większych nasion, wystąpiła wysoka śmiertelność. Zwiększyły się rozmiary ptaków, a szczególnie ich dziobów. Jednak gdy susza się skończyła, ptaki cofnęły się do swoich poprzednich rozmiarów. Gibbs i Grant donieśli w artykule „Oscillating Selection on Darwin’s Finches” (Nature 1987, vol. 327, s. 511), że dorosłe osobniki małych rozmiarów przeżywały znacznie częściej niż duże po mokrym roku 1982/83, co stanowiło zupełne odwrócenie tendencji z lat 1977-82. Tego typu zmienność w obrębie (pod)rodziny zięb (Geospizinae) doskonale wyjaśnia działanie doboru naturalnego, ale nie dostarcza świadectwa na rzecz makroewolucyjnych zmian.

miepaj
O mnie miepaj

Nieformalny przewodniczący Grupy Inicjatywnej Polskiego Towarzystwa Kreacjonistycznego (1993-1995), pierwszy przewodniczący Towarzystwa (w latach 1995-1998), redaktor naczelny organu Towarzystwa "Na Początku..." od 1993 roku do 2006 oraz (po zmianie tytułu) "Problemów Genezy" od 2013-.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie